Zwiedzaj świat w okularach VR podczas epidemii koronawirusa

Epidemia koronawirusa, która rozprzestrzenia się na cały świat, wymusiła na wielu z nas pozostanie w domu, aby zminimalizować ryzyko zarażenia i dalszego rozprzestrzeniania choroby. W tym trudnym czasie mamy nieodpartą chęć oderwania się od wciąż niezbyt optymistycznych wiadomości lub zwyczajnie zajęcia się czymś ciekawym, nudząc się w swoim domu. Idealnym pomysłem na zagospodarowanie tego przymusowego, wolnego czasu, jest skorzystanie ze świetnej zabawy, jaką niesie ze sobą korzystanie z okularów do gier VR. W tytule można przeczytać także o zwiedzaniu świata, co sugeruje, iż gogle VR nie są gratką jedynie dla fanów gier. W obecnej – chcąc, nie chcąc – statycznej rzeczywistości, sprzęt VR może być atrakcyjnym rozwiązaniem także dla miłośników podróży. Oczywiście jest pewien oczywisty haczyk. Gogle VR umożliwiają nam udanie się w podróż, jednak w sposób wirtualny. Nie zmienia to jednak faktu, iż ten sposób poznawania świata jest dalece bardziej atrakcyjny, niż przeglądanie zdjęć w internecie lub oglądanie filmów podróżniczych.

Okulary VR umożliwiają nam całkowite przeniesienie naszego wzroku do alternatywnej, wirtualnej rzeczywistości, którą możemy podziwiać w 360 stopniach - czyli wszystko wokół nas, co wyświetli nam headset VR. W internecie można znaleźć mnóstwo filmów 360 stopni, dzięki którym – wykorzystując gogle VR – możemy się znaleźć w samym centrum tętniących życiem metropolii, w środku Wielkiego Kanionu, czy udać się na przejażdżkę po powierzchni Marsa łazikiem Curiosity. Istnieje też wiele ciekawych platform, dzięki którym jesteśmy w stanie dotrzeć w każdy zakątek naszego globu lub nawet zajrzeć do środka muzeów, galerii sztuki, targów etc. Poznajcie najlepsze sposoby na zwiedzanie świata w czasie epidemii koronawirusa – całkowicie zdalnie, z domu!

Google Earth w okularach VR

Jest to sztandarowy przykład projektu, dzięki któremu można zwiedzić cały świat nie wstając nawet z fotela. O ile korzystanie z Google Earth na komputerze wydaje się zabawą na 5 minut i wyłączeniem platformy, o tyle w przypadku wykorzystania gogli VR może być inaczej. Dlaczego tak jest? Sprzęt VR zapewnia o wiele większe wrażenia podczas korzystania z alternatywnych, wirtualnych form podróżowania. Dzięki okularom VR, możemy poczuć się niemal tak, jak gdybyśmy byli w miejscu, które jest tylko projekcją. Możemy obrócić się w dowolną stronę i nie byłoby większej różnicy, gdybyśmy stali w tym samym miejscu realnie – no, może oprócz uwarunkowań atmosferycznych. Chociaż, pogodę w Google Earth da się zmienić. Może nie jest to rozbudowany mechanizm, ale mamy do dyspozycji sterowanie położeniem słońca. To my wybieramy, czy będziemy podziwiać zachód słońca nad Oceanem Spokojnym, czy wschód słońca na syberyjskim stepie. A może popołudniowy skwar na pustyni Gobi?

Google Earth to najdokładniejsza mapa świata, jaka została udostępniona do publicznego użytku. Jest to program komputerowy, który wyświetla trójwymiarową kulę ziemską wraz z jej elementami – czyli morzami, górami, lasami, miastami i innymi siedliskami ludzkimi, infrastrukturą etc. Ten potężny projekt został stworzony przez amerykańską firmę Keyhole, a następnie kupiony i rozwijany przez Google. Spreparowano go na bazie zdjęć satelitarnych, zdjęć lotniczych, panoram ulicznych oraz innych danych geograficznych. Niestety, Google Earth nie umożliwia zwiedzania wnętrz budynków, a jedynie tego, co nie jest ukryte – tam gdzie dotarł obiektyw samolotu, satelity czy aparatu. Jest to jednak wciąż ogrom miejsc, które można zobaczyć i poczuć się, jakby było się właśnie w tym miejscu.

Google Earth w wersji podstawowej jest darmowe, a program można bardzo łatwo znaleźć i pobrać w internecie. Jeżeli chcemy skorzystać z wersji Pro, będziemy musieli zarejestrować się na stronie producenta, który wyśle klucz licencyjny w mailu zwrotnym, gdyż pakiet Pro jest od niedawna także darmowy.

Inne sposoby na wirtualne zwiedzanie

Innym świetnym projektem, który pozwala zwiedzać świat nie ruszając się z domu, jest Gala360. Platforma oferuje zbiór wielu zdjęć i filmów wykonanych przez kamery 360 stopni. Są to obrazy i filmy pochodzące z wnętrz zabytkowych budynków, muzeów, a także lokalnych festiwali, imprez oraz innych ciekawych miejsc. Jeżeli jesteśmy wyposażeni w okulary do gier VR, będziemy mogli zobaczyć najpopularniejsze, najczęściej odwiedzane miejsca na świecie – tym razem od środka. Gala360 jest zatem świetnym uzupełnieniem dla Google Earth, który pokazuje cały świat, ale jedynie powierzchownie. Co więcej, większość zawartości zgromadzonej na stronie Gala360 jest darmowa, a płatne opcje wirtualnego zwiedzania nie należą do najdroższych. Z pewnością, w wielu przypadkach zapłacimy mniej niż za bilety do niektórych miejsc ukazanych na zdjęciach czy filmach w 360 stopniach.

Gogle VR - zwiedzanie świta w czasie pandemii koronawirusa

Warto odwiedzić również szereg kanałów YouTube, które oferują bezpłatne oglądanie filmów w 360 stopniach. W tym momencie można już tam znaleźć tysiące, jak nie dziesiątki tysięcy filmów, które są wykonane w takiej orientacji. Szczególnie godnym polecenia jest kanał Północno-Amerykańskiej Agencji Kosmicznej – NASA. Na ich kanale można znaleźć, np. filmy 360, jakie zostały nagrane przez łazik badawczy Curiosity, który zajmuje się badaniem powierzchni Marsa. Oglądanie Marsa w goglach VR może być – dosłownie – nieziemską podróżą.

Okulary do grania, oglądania i zwiedzania

Polityka Cookies

Ta strona internetowa zbiera pliki cookies dla celów statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Masz możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki temu nie będą zbierane żadne informacje