FAQ - najczęściej zadawane pytania odnośnie gogli VR od PS:

Czym PS VR różnią się od innych okularów?

Największą różnicą jest fakt, że Playstation VR są jedynymi kompatybilnymi dla PS4 okularami VR. PS VR są też okularami z grupy zaawansowanych, z własnym wyświetlaczem i modułem procesora. Razem z okularami Sony możemy korzystać z akcesoriów przeznaczonych dla PlayStation 4, takich jak kontrolery Move. 

Czy PS VR nadają się do oglądania filmów?

Oczywiście, zarówno w modelu V1 jak i V2 jest możliwe podpięcie gogli do telewizora i oglądanie filmów. Co więcej, PlayStation VR V2 umożliwi nam oglądanie filmów w 4K, gdy, w przypadku starszego modelu, rozdzielczość zostałaby ograniczona. 

Czy mają kabel?

Zarówno PlayStation VR V1 jak i V2 posiadają kabel. W modelu V2 kable zostały nieco uszczuplone dla wygody użytkownika.

Jakie akcesoria można dokupić? 

PS VR są kompatybilne z wszystkimi dodatkowymi akcesoriami do PS4, np. PlayStation Move. Ciekawym dodatkiem jest również 3dRudder, działający w ponad 30 grach na PlayStation VR.

Czy istnieje dużo gier kompatybilnych z tymi okularami? 

Z wszystkimi produkcjami dedykowanymi goglom PlayStation VR możemy się zapoznać na stronie playstation.com. Są to, m.in. produkcje, takie jak Beat Saber, No Man’s Sky i Wolfenstein: Cyberpilot.

Czy są wygodne? 

Oczywiście, PS VR zapewniają wygodę swoim użytkownikom, np. poprzez małą wagę headsetu, jednak każdy musi spróbować sam.

Jak je uruchomić? Jak wygląda obsługa? 

Posługując się dołączonymi do zestawu kablami HDMI, sieciowy i USB, musimy odpowiednio podłączyć: 
1.    Telewizor do modułu procesora poprzez HDMI.
2.    Konsolę PS4 do modułu procesora poprzez HDMI.
3.    PlayStation Camera do modułu procesora poprzez HDMI.
4.    Konsolę PS4 do moduły procesora poprzez kabel USB i portami USB znajdujące się na module procesora oraz konsoli.
5.    Moduł procesora do zasilacza prądu zmiennego, a następnie do gniazdka.
6.    Kabel połączeniowy Gogli VR do modułu procesora.

Następnie wystarczy włączyć telewizor oraz konsolę za pomocą kontrolera DualShock 4, po czym nacisnąć przycisk zasilania na pilocie, znajdującym się na kablu połączeniowym PS VR. Po wykonaniu wszystkich kroków można rozpocząć konfigurację.

Czy muszę dokupić kamerę?

W PS VR V1 tak. W modelu V2 kamera jest dodawana w zestawie.

Najpopularniejsze gry :

Do najpopularniejszych gier na PlayStation VR należą:
- Top pick: Astro Bot: Rescue Mission
- Borderlands 2 VR
- Doom VFR
- Resident Evil 7: Biohazard
- 100ft Robot Golf
- Beat Saber
I wiele, wiele innych.

 

Kabel

Trzeba kupić PS Camera

WADY

Kompatybilne z nową generacją PS5 

Dźwięk 3D

Można oglądać rozgrywkę na TV

ZALETY

Historia okularów VR od PS

Inżynierowie japońskiego giganta elektronicznego – Sony Corporation – zajmowali się badaniami nad technologią VR już we wczesnych latach 90. XX w. Już kontrolery Move zostały wyprodukowane z myślą o nowej technologii. Mimo to, na rynek okularów VR wkroczyli z małym opóźnieniem. Wśród najbardziej dzisiaj znanych marek produkujących gogle VR, Sony było ostatnią na podium wyścigu premier z 2016 roku. Najpierw pojawił się Oculus Rift, krótko po nim HTC VIVE. Producent konsoli PlayStation 4 chcąc zagarnąć dla siebie część rynkowego tortu wydał na świat własne okulary VR dla swojej konsoli. Pierwszy wariant PlayStation VR miał swoją premierę w grudniu 2016 roku. 

Pierwszy model Playstation VR – „V1”

Wyróżniamy już dwa modele gogli VR od Sony. Na początek zajmijmy się pierwszym z rodziny PlayStation VR. PS VR (CUH-ZVR1) oferuje swoim użytkownikom wejście do wirtualnego świata, jak na razie, z pomocą konsoli PlayStation 4, ale Sony już obwieściło, że ich gogle będą kompatybilne z kolejną generacją – PS5. Gracze posiadający PS VR mogą nacieszyć się rozgrywką w 60 klatkach na sekundę. Produkt jest wyposażony wyświetlacz OLED  5.7 cali, o dużej rozdzielczości – 1920 x 1080 RGB – z częstotliwością odświeżania na poziomie 90Hz lub 120Hz. Komfort użytkowania okularów VR zaczyna się od kąta widzenia nie mniejszego niż 90 stopni. W przypadku VR od Sony nie musimy się o to obawiać, bowiem gogle zapewniają kąt widzenia na poziomie 100 stopni, czyli gwarantują wysoki standard odtwarzanej, wirtualnej rzeczywistości. Wśród podstawowych czujników, tak jak w innych headsetach VR, są oczywiście akcelerometr – badający przyspieszenie naszych ruchów – oraz żyroskop, służący do pomiaru położenia naszej głowy.

Dodatkowo, w Sony VR zostało zastosowane rozwiązanie dla miłośników rozgrywek wieloosobowych. Wbudowany mikrofon umożliwia nam komunikację z innymi graczami, ale też eliminuje potrzebę używania mikrofonu zewnętrznego, który mógłby krępować nasze ruchy. Coś, na co można też zwrócić uwagę oraz następnie porównać z innymi goglami VR są wymiary i waga. Szerokość headsetu PS VR to 18,7 cm, wysokość – 18,5 cm, długość – 27,7 cm. Co najważniejsze, ten model gogli VR jest dosyć lekki z wagą na poziomie 610 gramów
W skład zestawu PS VR wchodzi moduł procesora, który jest niezbędny do działania headsetu. Pozwala on, dodatkowo, na zrzucanie obrazu z wyświetlacza gogli (w czasie rzeczywistym) na ekran telewizora, dzięki czemu osoby w pobliżu mogą zobaczyć, gdzie w wirtualnym świecie aktualnie się znajdujemy. Moduł procesora przetwarza również dźwięk 3D, dzięki czemu, używając słuchawek, mamy wrażenie słyszeć dźwięki dobiegające ze stron adekwatnych do położenia naszego wzroku w wirtualnej rzeczywistości (z boków, z góry, z dołu, z tyłu). 

PlayStation VR V2

Rozwinięciem pierwszego modelu PS VR jest wersja nazywana potocznie V2. Nie jest to zupełnie nowy typ headsetu, ale można uznać go za głęboką modernizację pierwowzoru. Zmianom uległ tutaj w szczególności model procesora, a także podstawowy zestaw dodatków dla gogli.
W modelu V2 próżno spodziewać się wielu różnic w wyglądzie, w porównaniu do pierwszego typu headsetu. Zmiany możemy się dopatrzyć w wadze gogli. Zmniejszyła się o 10 gramów – z 610g do 600g. Drobna zmiana, ale na korzyść. To co najistotniejsze, do zestawu z PS VR V2 jest teraz dodawana PlayStation Camera, którą, w przypadku poprzedniego modelu, trzeba było zakupić osobno. Absurdalnym jest fakt, iż jeśli chcemy korzystać z okularów od Sony, PS Camera jest niezbędna! Na szczęście producenci to przemyśleli, a sprzedawanie headsetu razem z kamerą dla PS4 rozwiązuje problem konieczności zakupu tych dwóch produktów osobno. Z mniej istotniejszych zmian mamy jeszcze przeniesienie wejścia na słuchawki, które teraz, w modelu V2, znajduje się z tyłu gogli; zmianie uległo także okablowanie – kable w PS VR V2 są cieńsze niż w pierwowzorze. Zmienił się też rozkład przycisków sterujących na goglach.

Większych, korzystnych zmian możemy się dopatrzyć w module procesora PlayStation VR. W nowym modelu wspiera on jakość HDR, a także umożliwia rozgrywkę aż w 120 klatkach na sekundę. Zmieniła się również sama budowa modułu. W modelu V1, moduł procesora był dopasowany wyglądem do PS4, była to wręcz, pod względem budowy, mniejsza wersja konsoli. Nowy moduł jest o wiele mniejszy i nie posiada wysuwanego elementu stabilizującego kable, który mogliśmy zaobserwować w starszej wersji. Poważną wadą nowego modułu jest to, że nie jest kompatybilny z pierwszym modelem headsetu Playstation VR. 

Akcesoria do okularów od Play Station

Wśród akcesoriów dostępnych dla PS VR znajdziemy:

PlayStation Move, znane już od lat, jako kontrolery wykorzystywane do zabawy z PlayStation Camera. Move są kompatybilne również z PS VR i są odpowiednikami kontrolerów dodawanych do zestawów, np. gogli Oculus Rift.

3dRudder to kontroler, który zaangażuje w rozrywkę VR także nasze nogi. Zależnie od tego, w które miejsce na 3dRudderze naciśniemy stopą, w takim kierunku będziemy się poruszać w wirtualnej rzeczywistości.

PS VR aim controller to urządzenie mające imitować karabin, posiada spust oraz kilka przycisków funkcyjnych, dzięki czemu grając w gry typu shooter będziemy mogli w pewnym stopniu poczuć się jakbyśmy strzelali z prawdziwej broni.

Dodatek do gier typu shooter. Kontroler naśladujący karabin, wyposażony w spust. 

279 zł

PS VR aim controller

Kontroler obsługiwany stopami. Platforma umożliwiająca odzwierciedlenie kierunku przemieszczania.

 119 euro

3dRudder

3dRudder

Podstawowe kontrolery, używane już wcześniej z PlayStation Camera.           

599 zł

PlayStation Move

AKCESORIA DO PLAYSTATION VR

1 197zł 

Okulary VR PS4

PlayStation VR – nowa jakość konsolowego gamingu

W roku 2019 wszyscy już wiedzą o technologii VR. W ciągu trzech ostatnich lat mogliśmy zaobserwować dynamiczny rozwój tego rynku, jak i stopniowe udoskonalanie technologii. Wśród wielu kluczowych marek w wyścigu gogli VR znalazło się również SONY ze swoim PS VR

Okulary PlayStation VR – nowa jakość konsolowego gamingu

Polityka Cookies

Ta strona internetowa zbiera pliki cookies dla celów statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Masz możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki temu nie będą zbierane żadne informacje