Okulary VR – Dobry sposób na rozrywkę w czasie kwarantanny

W czasie, kiedy cały świat dosięga tragedia, związana z epidemii koronawirusa, wielu ludzi jest zmuszonych pozostać w domach. Jedni zostają tam dla bezpieczeństwa, a inni zostali odseparowani od reszty społeczeństwa i zamknięci w kwarantannie. W tych trudnych chwilach na wagę złota są momenty, kiedy choć na chwilkę możemy się oderwać od smutnej rzeczywistości. Idealnym wyjściem będzie odkrycie świata VR - wirtualnej rzeczywistości - gdzie, na życzenie, możemy pozbyć się z oczu nagłówków o kolejnych przypadkach koronawirusa w naszym kraju. Świat VR zapewnia rozrywkę na długie godziny, nawet dla całej rodziny.

Czym jest wirtualna rzeczywistość i okulary VR?

Zapewne każdy słyszał o "WiAr", ale nie każdy zdaje sobie sprawę, czym tak naprawdę jest wirtualna rzeczywistość i do czego służą gogle VR. Jeśli chcielibyśmy określić to na szybko, to gogle VR można nazwać okularami do grania. Jest to jednak spore niedomówienie, gdyż wspomniane okulary do grania udostępniają swoim użytkownikom o wiele większe możliwości, niż tylko granie w gry. Oczywiście, jest to raczej główny sposób użycia tego sprzętu, jednak bynajmniej nie jedyny.

Czytaj również: Zwiedzaj świat w okularach VR podczas epidemii koronawirusa

Okulary VR będą też niezłą gratką dla kinomaniaków, fanów muzeów, escape-roomów oraz podróży. O ile w przypadku kinomaniaków brzmi to realnie, o tyle muzea, a tym bardziej podróżowanie wydaje się nierealne. Racja, nie jest realne, tylko wirtualne! Wirtualna rzeczywistość pozwala wizualizować wiele miejsc przepełnionych wirtualnymi przedmiotami, jednak w odróżnieniu od programów telewizyjnych, gier komputerowych i aplikacji mobilnych, tutaj możemy wchodzić w interakcję z całym światem, który otacza nas, dzięki użyciu gogli VR.

Od strony technicznej, okulary VR są dosyć prostym urządzeniem, które można wykonać nawet samemu – z kawałka kartonu i szklanych soczewek. Nie należy się jednak spodziewać oszałamiających efektów po takiej prowizorce. Profesjonalne gogle VR - konstruowane i produkowane przez największe firmy technologiczne na świecie - są rozbudowanymi urządzeniami, w jakich montuje się wiele różnych sensorów oraz czujników, które pozwalają śledzić mowę ciała użytkownika i umożliwiają, np. poruszanie się w wirtualnej rzeczywistości. Każde okulary VR są wyposażone również w ekran oraz soczewki, które oszukują ludzki mózg. Dzięki temu, użytkownik okularów odnosi wrażenie, jakoby nie znajdował się w miejscu, w którym był przed założeniem gogli VR. Oczywiście najpierw musi uruchomić grę/aplikację - to nie Opowieści z Narnii... Przynajmniej dopóki rozwój technologii na to nie pozwala. Wyjdźmy jednak ze starej szafy i wróćmy do tematu. Okulary do oglądania filmów  bądź grania i innych ciekawych rzeczy, o których jeszcze wspomnimy - nakłada się na głowę, aby stworzyć iluzję wirtualnego świata naszym oczom. To wystarczy do oglądania filmów oraz poruszania się po wirtualnym świecie, np. w grach lub specjalnie spreparowanych, wirtualnych przestrzeniach.

Dodatkowo, oprócz samego podziwiana wirtualnego świata, dzięki kontrolerom VR możemy wchodzić w interakcję z tym światem. Np. podnosić przedmioty i używać ich w jakiś sposób. Na przykład, w przypadku headsetu PS VR, kontrolery Move – wykorzystywane w PlayStation 3 i 4 –uzyskały nowe życie, dzięki możliwościom, które daje wirtualna rzeczywistość. Wielu producentów gogli VR ma podobne kontrolery w swojej ofercie, często o wiele bardziej rozbudowane i ergonomiczne.

Co umożliwia nam technologia VR? 

Przyjęło się, że headsety VR wykorzystuje się głównie, jako okulary do gier. Nie dziwne, bo rozrywka w grach komputerowych, przy użyciu tego sprzętu, jest niezwykle atrakcyjnym przeżyciem, którego można doświadczać bez końca. Rynek gier VR jest już dzisiaj bardzo rozwinięty, więc z pewnością graczom nie zabraknie wrażeń. Gry VR odróżnia zupełnie inny, wyższy poziom interaktywności. W wirtualnej rzeczywistości to gracz jest postacią i bohaterem gry. Może w niej chodzić, rozglądać się, podziwiając wirtualne krajobrazy, a nawet wchodzić w niemal bezpośrednią interakcję z przedmiotami - chwytać je, rzucać nimi, korzystać z nich w jakiś sposób etc. Wiele gier VR ma charakter zręcznościowy. Nie są tak rozbudowane, jak gry typu sandbox na PC czy konsole, a bardziej przypominają gry mobilne, takie jak np. Fruit Ninja na smartfony i tablety. Różnica polega na tym, że dzięki VR "trzymamy miecz w dłoni".

Okulary VR do gier sprawdzają się także w przypadku filmów. Wirtualna rzeczywistość umożliwia swoim użytkownikom nie tylko zwyczajne obejrzenie filmu tak, jak można to równie dobrze zrobić dzięki telewizorowi czy komputerowi. Platforma Bigscreen udowodniła, iż technologia VR prezentuje większe możliwości niż standardowe urządzenia multimedialne. Dzięki niej, posiadacze headsetów VR (gogli) są zdolni do obejrzenia filmu w wirtualnej sali kinowej. Dodatkowo, za pośrednictwem platformy, można to robić wspólnie ze znajomymi - zdalnie, więc wrażenia są jeszcze lepsze. Projekcje filmów są zaplanowane na konkretną godzinę, a odtwarzane są zarówno nowe produkcje jak i stare, kinowe hity, dzięki czemu możemy poznać je raz jeszcze w zupełnie innym wymiarze. Gogle VR nadają się do oglądania filmów w 2D, jak i w 3D. Warto zaznaczyć, że część użytkowników gogli VR ocenia, iż oglądanie filmów w 3D na headsecie VR jest lepsze niż w kinie, gdyż efekt 3D jest bardziej odczuwalny. Okulary VR to także wspaniała rozrywka z filmami w 180 i 360 stopniach. Oglądając taki film z założonym headsetem VR, możemy swobodnie rozglądać się we wszystkich kierunkach geograficznych i podziwiać każdy detal filmowej produkcji, od każdej możliwej strony.

Gogle VR umilą twój czas spędzany w domu

Technologia VR umożliwia jeszcze o wiele więcej atrakcyjnych przygód, a granicą jest tutaj jedynie wyobraźnia i dalszy rozwój tej technologii. Obecnie raczkują takie odnogi tej nowej dziedziny, jak wirtualne podróżowanie, czy zwiedzanie. Być może w przyszłości będziemy zdolni objechać i zwiedzić cały świat, nie wychodząc z domu. Na ten moment możemy jednak cieszyć się tym, co w tej chwili oferuje rynek rozrywki VR, bo nie wychodzenie z domu jest teraz bardzo wskazane. Z pewnością - ze sprzętem VR - nie zabraknie nikomu zajęcia oraz ciekawych, wirtualnych przygód.

Okulary VR| Koronawirus | Zostań w domu

Polityka Cookies

Ta strona internetowa zbiera pliki cookies dla celów statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Masz możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki temu nie będą zbierane żadne informacje