Okulary VR dla dzieci? – Od kiedy można używać i dlaczego tak późno

Od czasów gry w ping-ponga na pierwszych komputerach osobistych, wirtualna rzeczywistość pasjonowała ludzkość. Dzisiaj mamy coraz mocniejsze komputery, tablety, smartfony oraz właśnie gogle VR, które wprowadziły ludzkość w nową epokę wirtualnej rozrywki. Headsety VR są dzisiaj dostępne dla każdego i służą głównie do zabawy. A z czym kojarzy nam się zabawa? Z dzieciństwem, z dziećmi! Czy aby na pewno gogle VR są bezpiecznym prezentem dla dziecka?

Opinie deweloperów na temat używania gogli VR przez dzieci

Sądząc po tym, co mówią sami twórcy okularów VR o używaniu ich przez dzieci, niekoniecznie taka forma rozrywki jest właściwa dla najmłodszego pokolenia.

 

Większość deweloperów gogli VR ustanowiła dolną granicę wieku, poniżej którego (delikatnie mówiąc) niezalecane jest używanie VR, na poziomie 13 roku życia. Wśród nich są takie firmy jak Samsung czy Oculus. Sony jest nieco bardziej pobłażliwe i nie zaleca udostępniania okularów VR dzieciom przed ukończeniem 12. roku życia. Google, w swoich oświadczeniach, sceptycznie podchodzi do wykorzystywania ich sprzętu VR przez małoletnich stwierdzając, że ich korzystanie nawet z tekturowych gogli VR powinno się odbywać w obecności rodzica – pod jego ścisłą kontrolą. Podobnego zdania jest HTC.

W czym problem?

Problemów jest kilka. Przytłaczająca ich część odwołuje się do zdrowia fizycznego i psychicznego, a problemy natury technicznej to drobiazgi. Przede wszystkim chodzi o wzrok dziecka, bo w tym wypadku nawet dorośli mogą nabawić się kłopotów, a co dopiero rozwijający się organizm. Długotrwałe korzystanie z gogli VR może przysporzyć dziecku problemów ze wzrokiem. Skutkiem nieodpowiedzialnej rozrywki w wirtualnej rzeczywistości może być krótkowzroczność, a w przypadku, gdy dziecko już posiada wadę wzroku, jest się ona w stanie wielokrotnie pogorszyć.

Aktualne samopoczucie dziecka także może się pogorszyć nawet, kiedy rozrywka będzie zadowalająca. W czasie korzystania z gogli VR, bardzo możliwym jest uaktywnienie się choroby lokomocyjnej. Nudności mogą wystąpić też mimowolnie, czasem dodatkowo z zawrotami głowy a nawet, w 1 przypadku na 1000, z drgawkami. Kolejną przeciwnością, zahaczającą już o zdrowie psychiczne dziecka, jest fakt, że dzieci często ignorują symptomy złego samopoczucia, takie jak, np. zmęczenie oczu czy zawroty głowy, aby dłużej cieszyć się rozrywką.

Będąc już jedną nogą w temacie zdrowia psychicznego dziecka, poruszmy kolejny zestaw przeciwwskazań dotyczących wykorzystania gogli VR przez dzieci. Jak wiadomo, dziecko do 13 roku życia przeżywa najintensywniejszy etap rozwoju psycho-fizycznego, dlatego może mieć trudności z odróżnianiem rzeczywistości od świata wirtualnego. Mózg w młodym wieku jest narządem bardzo plastycznym i łatwo ukształtować go w zły sposób. To kolejny dowód na to, że ograniczenia wiekowe filmów oraz gier nie są rodzajem żartu. U dziecka może wystąpić trauma na skutek widoku nieodpowiednich zachować, których nie potrafią zrozumieć lub z powodu najzwyklejszego przestraszenia się jakiegoś wirtualnego stworzenia, miejsca lub sytuacji. W przypadku filmów oraz gier komputerowych, dziecko przynajmniej zdaje sobie sprawę, że jest to tylko projekcja, może zobaczyć, że realnie znajduje się w bezpiecznym otoczeniu. W przypadku gogli VR, młody umysł, może odczuwać negatywne skutki wirtualnych przeżyć na długo po rozrywce z użyciem headsetu, dlatego ważnym jest także dobór odpowiednich gier, filmów i aplikacji VR, które zamierzamy przeznaczyć dla swoich pociech.

Gogle VR jednak dla dzieci 13+

Wygląda na to, że sprezentowanie gogli VR dziecku poniżej 13. roku życia nie jest dobrym pomysłem. Jeżeli jednak zdecydujemy się na taki krok, pamiętajmy o kilku zasadach, których należy się ściśle trzymać. Przede wszystkim, starajmy się nie spuszczać dziecka z oczu, aby nie zrobiło sobie krzywdy, np. przypadkowo wbiegając w ścianę, co może się zdarzyć. Po drugie, warto od czasu do czasu zapytać dziecko, czy dobrze się czuje. Pociecha może oczywiście nie odczuwać lub „nie chcieć” odczuwać symptomów, które przyczynią się do zaprzestania rozrywki, dlatego zalecane jest ograniczenie zabawy z okularami VR jednorazowo do 15 minut. W przypadku dorosłych jest to niewiele więcej, bo jedynie 30 minut.

 

Okulary vr dla dzieci - czy to bezpieczne?

Do tej pory nie powstało wiele prac naukowych na temat długofalowych skutków używania gogli VR przez dzieci. Michael Madary, naukowiec z uniwersytetu w Mainz, w Niemczech twierdzi, że nieprędko się to zmieni. Nie wiemy za dużo o szkodliwości okularów VR, jednak deweloperzy oraz naukowcy są sceptyczni i należy zwrócić na to uwagę.

Ten artykuł nie jest tekstem naukowym, przed skorzystaniem z gogli VR przez Twoje dziecko skonsultuj to z lekarzem.

Dzieci a okulary vr - czy to zdrowe?

Polityka Cookies

Ta strona internetowa zbiera pliki cookies dla celów statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Masz możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki temu nie będą zbierane żadne informacje