Oglądanie filmów na goglach VR

Gogle VR kojarzą nam się raczej z grami, niż z kinem czy oglądaniem filmów. Rzeczywiście, okulary VR potrafią dać ogromną frajdę swoim użytkownikom, poznającym wirtualne światy w grach, ale to jeszcze nie świadczy o tym, że kinomaniacy zostali wykolegowani z zabawy. Oni także znajdą coś dla siebie, jeśli postanowią skorzystać z technologii VR.

Co jest wyjątkowego w oglądaniu filmów na goglach VR?

Wbrew pozorom, nie tylko rozrywka z grami VR może pozostawić miły ślad w naszej pamięci. Okazuje się, że gogle VR mogą być gratką także dla miłośników kina i to nawet tych najbardziej ortodoksyjnych.

Dlaczego? Posłużmy się przykładem. Największy fan kina lat 30. XX wieku z pewnością marzyłby o seansie filmu z tamtych lat, obejrzanego w kinie z tamtych lat. Tak się składa, że dla oprogramowania VR taka sceneria nie będzie większym wyzwaniem. Niektóre aplikacje do oglądania filmów w goglach VR pozwalają na dobór tła, które towarzyszy nam podczas oglądania filmów 2D lub 3D. Dla miłośnika kina lat 30. może to być jakiś wirtualny kabaret w przedwojennym stylu. Być może, dla fanów futurystycznych bajerów, przygotowano tło w klimacie cyberpunkowym. Niektórzy pewnie woleliby obejrzeć film w kinie, ale kino jest daleko, więc bez problemu mogą skorzystać ze swojego własnego, wirtualnego kina VR, wybrać wielkość ekranu oraz tło, które pozwoli  poczuć się niemal jak w prawdziwym kinie.

Poza tym, względnie, kolejną zaletą jest cena. Headset VR jest dużo tańszy w porównaniu do telewizora o przekątnej ekranu, przykładowo 80 cali. Wydatek na kino w dłuższej perspektywie także przewyższy koszt gogli. Pamiętajmy, że wielkość ekranu w wirtualnej rzeczywistości możemy zmieniać – może to być mały ekran wielkości tabletu lub wielki ekran kinowy.

Wadami takiego rozwiązania będzie przede wszystkim dźwięk. Żadne słuchawki VR nie zastąpią nagłośnienia używanego przez kina. Słuchawki nie są w stanie zagwarantować takich doznań słuchowych, ale możemy posłużyć się niezłym substytutem w postaci głośników kina domowego, jeśli takowe posiadamy. Przed zakupem headsetu w celu oglądania filmów, warto też zwrócić uwagę na rozdzielczość wyświetlacza i częstotliwość odświeżania. Nie każde gogle VR będą w stanie zapewnić nam jakość obrazu znaną z telewizorów 4K, chociaż dla chcącego nic trudnego. Znajdą się okulary, obsługujące rozdzielczość nawet do 8K.

Jakie filmy można oglądać na goglach VR?

W poprzednim akapicie była mowa o filmach 2D oraz 3D, jednak okulary VR zapewniają o wiele więcej ciekawych wariantów seansu. Zanim zaczniemy zgłębiać inne opcje, trzeba zaznaczyć, że doznania 3D odtworzone w wirtualnej rzeczywistości różnią się od tych, których doświadczamy w czasie projekcji, w kinie. Efekt jest o wiele lepszy.

Używając gogli VR, oprócz filmów 3D oraz 2D, możemy również cieszyć się filmami 180 i 360 stopni. W czasie oglądania filmu 180 stopni, będziemy mogli rozglądać się i dostrzegać o wiele więcej detali, niż ma to miejsce podczas oglądania standardowego filmu 2D lub nawet 3D. Jeżeli będzie to film 360 stopni, tym lepiej. Do tej pory, to jedyna dostępna technologia, jaka pozwoli nam na znalezienie się w filmie, w samym środku akcji, która rozgrywa się wokół nas.

Gdzie szukać filmów na VR?

Odpowiedź jest prosta – praktycznie wszędzie. Jeśli użyjemy odpowiedniego oprogramowania, na przykład programu Big Screen, możemy oglądać filmy nawet na Neflixie, Amazonie lub HBO GO. Oczywiście, nie każdy z nich będzie filmem 180 stopni, 360 stopni lub w 3D. Pewnie większość filmów i seriali pozwoli się nam wyświetlić jedynie w 2D, jednak są miejsca gdzie znajdziemy produkcje każdego z wyżej wymienionych wariantów. Część z nich znajduje się na YouTube. Netflix również ma do zaoferowania takie filmy, podobnie jak Amazon Prime Video. Ciekawą opcją programu Big Screen jest cotygodniowa projekcja kilku filmów, nierzadko klasycznych, które zostały dostosowane do możliwości gogli VR oraz są wyświetlane w 3D. Poza tym, Big Screen umożliwia korzystanie z voice chatu oraz zapewnia możliwość wieloosobowego seansu, dzięki czemu możemy obejrzeć film wspólnie z paczką znajomych. Więcej informacji można znaleźć na stronie bigscreenvr.com. 

Oprogramowanie Big Screen jest kompatybilne, między innymi, z headsetami firmy Oculus, HTC Vive oraz Valve Index. PlayStation VR posiada inne rozwiązanie, a mianowicie aplikacje Netflixa oraz HBO GO do pobrania w sklepie PS.

 

Oglądanie filmów na okularach VR

Perspektywy na przyszłość

Technologia VR nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. W przyszłości będziemy mogli doświadczyć jeszcze większych wrażeń, dzięki niej. Prawdziwą rewolucją może stać się rzeczywistość rozszerzona.  Umożliwia ona mapowanie elementów w środowisku rzeczywistym. Taka funkcja pozwala, np. na wykonywanie prezentacji realnego pomieszczenia, gdzie wyświetlane będą dodatkowe elementy, takie jak informacje dotyczące przedmiotów, analizy etc. Cała zabawa dopiero się zaczyna.

Okulary VR w kinie

Polityka Cookies

Ta strona internetowa zbiera pliki cookies dla celów statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Masz możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki temu nie będą zbierane żadne informacje