Polityka Cookies

Ta strona internetowa zbiera pliki cookies dla celów statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Masz możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki temu nie będą zbierane żadne informacje

Modele Oculus Rift i Oculus Rift S

Obecnie oferowanym, podstawowym modelem Oculus VR jest Oculus Rift S, przeznaczony dla komputerów PC. W przypadku, gdy nasz komputer nie będzie w stanie sprostać wymaganiom sprzętowym, Oculus może zaoferować okulary VR all-in-one – Oculus Quest, które nie potrzebują zewnętrznej jednostki dostarczającej moc obliczeniową.

Oculus Rift S jest następcą modelu o tej samej nazwie, czyli Oculus Rift S…, bez „S”. Różnice między tymi dwoma wariantami Rifta są jednak bardziej znaczne niż dodatkowa literka w nazwie. W nowym modelu możemy cieszyć się lepszym mocowaniem okularów VR. Paski zostały udoskonalone i cechują się lepszym rozkładem masy gogli spoczywających na naszej głowie. 

Okulary Oculus VR – pionierzy wirtualnej rzeczywistości

Swoją historię marka Oculus rozpoczęła w roku 2016, kiedy 28 marca tegoż roku swoją premierę miał ich autorski headset – Oculus Rift CV1. Projekt od początku był start-upem, a gogle mogły powstać dzięki zbiórce funduszy w kwocie 2 437 429, pozyskane w serwisie crowdfundingowym Kickstarter. Oculus VR zapoczątkowało wtedy szał na wirtualną rzeczywistość, a w tym samym roku powstał szereg okularów VR innych marek. Od tego czasu Oculus się rozwija i prezentuje coraz to nowsze warianty swoich produktów.

Oculus VR – pionierzy wirtualnej rzeczywistości

1.

Oculus Rift S gogle VR

Numer #1 wśród headsetów VR! Oculus Rift S gwarantuje zdecydowanie najlepszą jakość obrazu oraz przeżyć dzięki bardzo intuicyjnym padom.                  

czytaj więcej

2 249 zł

2.

Oculus Quest gogle VR

Gogle all-in-one nie potrzebują PC ani zewnętrznych kamer śledzenia. W zestawie z 2 bardzo intuicyjnymi kontrolerami. Wysoka jakoś obrazu dzięki 2 ekranom OLED

czytaj więcej

od 2 035 zł

3.

Oculus GO gogle VR

Świetny kompromis pomiędzy rozrywką a ceną. Okulary GO nie potrzebują PC, mają jeden pad i są bardzo wygodne, a przy tym łatwe w konfiguracji.                          

czytaj więcej

niedostępny

W nowym Oculusie nie uświadczymy wielu kabli, w porównaniu z poprzednikiem. Dzięki systemowi wbudowanego śledzenia, nowy Rift S nie potrzebuje gęstego okablowania, co jest dużym atutem, jeśli chodzi o gogle VR – ruchy użytkownika są mniej krępowane. Nowy system śledzenia eliminuje potrzebę konfiguracji dodatkowych, zewnętrznych kamer śledzących, co zmniejsza ilość złącz do minimum – jest to teraz pojedyncze złącze USB i port wyświetlacza – jedynie niezbędne do działania okablowanie. Liczbę przewodów zredukowano z 5 do dwóch. Kamery śledzące, dzięki funkcji Passthrough umożliwiają również sprawdzenie, co dzieje się w realnym otoczeniu użytkownika bez zdejmowania headsetu VR.

Zmianie uległ również wyświetlacz. Wzrosła rozdzielczość, a ekran został zmieniony z OLED w Rifcie na LCD w Rifcie S. Słuchawki w Oculus Rift S są opcjonalne, użytkownik może wybrać zestaw zintegrowany z headsetem albo podłączyć własne, co umożliwia gniazdo jack 3.5 mm. Niestety w nowym Rifcie twórcy postanowili zmniejszyć częstotliwość odświeżania z 90Hz do 80Hz, co może skutkować spadkiem jakości rozrywki z użyciem tychże okularów VR.

Oculus Quest

Ten headset jest gratką dla tych, którzy nie mają mocnego komputera lub smartfona albo konsoli. Oculus Quest, jako All-In-One jest samodzielnym zestawem VR, który jest sam sobie headsetem VR i komputerem. Oczywiście, nie jest to tak wydajny sprzęt jak seria Rift, ale daje możliwość doświadczenia rzeczywistości bez niczego, oprócz samych okularów VR. Z pewnością bardziej nada się dla kinomaniaków, niż dla wymagających graczy.

Oculus Go

Kolejny headset VR All-In-One, który nie potrzebuje zewnętrznej platformy. Oculus Go powstał przy współpracy z Qualcomm i chińskim Xiaomi (W Chinach jest sprzedawany, jako Mi VR Standalone). Jest to model bardzo podobny pod względem działania do Oculus Quest, jednak te okulary VR nie posiadają tak rozbudowanego systemu śledzenia, aby monitorować przemieszczanie się użytkownika. Czujniki rejestrują jedynie ruchy ciała, ale bez przemieszczania się. Gdy użytkownik przesunie się o metr w stosunku do aktualnej pozycji, to headset nawet tego nie zauważy i nie będzie miało to wpływu na wirtualną rzeczywistość.

 

FAQ - najczęściej zadawane pytania na temat gogli Oculus

Czym się różnią od innych okularów?  

Okulary Oculus cechują się korzystną odmiennością od konkurencji. Jest to przede wszystkim największy wybór gier VR ze wszystkich gogli dostępnych na rynku. 

Czy nadają się do oglądania filmów? 

Tak, między innymi za pomocą aplikacji Skybox VR.

Czy mają kabel? 

Tak, jeśli chodzi o Oculus Rift S, jednak w przeciwieństwie do pierwszego modelu okablowanie zostało uszczuplone. W Oculus Quest i Oculus Go kable nie są potrzebne w trakcie rozrywki.

Jakie akcesoria można dokupić? 

Dla gogli Oculus Quest można dokupić kontrolery Touch, które nie są sprzedawane w pakiecie, a także dedykowane słuchawki douszne.  W Oculusie Go kontroler jest jeden, inny niż kontrolery Touch, ale za to użytkownicy z wadą wzroku mogą dokupić soczewki na receptę – odpowiadające ich wadzie wzroku. Oculus Rift S oferuje wszystkie potrzebne akcesoria w pakiecie.

Czy istnieje dużo gier kompatybilnych z tymi okularami?

Oculus jest kompatybilny z największą na rynku pulą gier.

Czy są wygodne? 

Tak. Gogle posiadają regulowane paski mocujące, które można dopasować do głowy.

Jak je uruchomić? Jak wygląda obsługa? 

Wszelkie informacje o konfiguracji i użytkowaniu, a także oprogramowanie są dostępne na stronie Oculus.com.

Czy muszę dokupić kamerę? 

Nie. 

Najpopularniejsze gry:

Stormland
Arizona Sunshine
Superhot VR
Beat Saber