Obsługa gogli VR - jak to działa?

Pomimo, iż okulary VR zaliczają się do zaszczytnego grona nowych technologii, to ich obsługa wcale nie należy do najtrudniejszych. Dzisiaj każdy, przy wystarczającej zasobności portfela, może skorzystać z przywileju wejścia do świata wirtualnej rzeczywistości, nie będąc naukowcem albo astronautą z NASA. W tym artykule dowiesz się kilku przydatnych porad i faktów na temat obsługi gogli VR.

Konstrukcja okularów VR

Widząc po raz pierwszy gogle VR, możemy odnieść wrażenie, że jest to część hełmu pilota amerykańskiego myśliwca stealth – F-22 Raptor. Niestety albo na szczęście, nie jest to hełm warty kilka milionów dolarów, jednak te dwie rzeczy mają ze sobą coś wspólnego.

Zakładając okulary VR możemy poczuć się, choć w części, jak pilot myśliwca (jeśli wybierzemy do tego odpowiednią grę lub aplikację), ale także jak wielu innych wyjątkowych ludzi. Głównym i jednocześnie kluczowym elementem gogli jest wyświetlacz. Zależnie od typu gogli, może to być wbudowany wyświetlacz – w przypadku tych zaawansowanych konstrukcji – albo wyświetlacz naszego, zamocowanego w goglach, smartfona. Na przykładzie smartfona, obraz na ekranie jest dzielony w połowie tak, ażeby każde z pary naszych oczu miało własną autonomiczną część obrazu. Bardziej zaawansowane headsety posiadają już swoje wyświetlacze. W tym wypadku ekran nie jest podzielony, lecz każde z dwójki naszych oczu ma osobny wyświetlacz. Są one ściśle ze sobą zintegrowane, co znaczy, że obraz zarówno dla jednego, jak i drugiego oka jest taki sam. Dalej obraz ulega przepuszczeniu przez soczewki optyczne, umieszczone w goglach, w efekcie naszym oczom ukazuje się oblicze wirtualnej rzeczywistości. Rzecz jasna, finalnie ekran nie jest już podzielony na części, dzięki złudzeniu optycznemu, które można porównać do obserwacji przez lornetkę. Cała wewnętrzna aparatura gogli jest szczelnie dopasowana do naszej twarzy, co pozwala na uzyskanie nienaruszonego złudzenia optycznego i zagłębienie się w świat wirtualnej rzeczywistości 3D, bez zakłóceń z tej… normalnej, naszej, zwyczajnej rzeczywistości. Gogle najczęściej mocowane są na głowie za pomocą szelek, co zapewnia nam wygodne sterowanie widokiem, bez użycia rąk. Jednak w części aplikacji i gier nie wszystko opiera się na biernym podziwianiu alternatywnego świata, więc czasem warto zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria.

Sterowanie w goglach VR

Sterowanie w okularach VR głównie opiera się na ruchu naszej głowy. Dzięki goglom możemy rozglądać się w wirtualnej rzeczywistości, w zakresie 360 stopni. Umożliwia nam to szereg czujników umieszczonych w goglach lub smartfonie, są to przykładowo żyroskopy badające kąt nachylenia lub akcelerometry, które monitorują prędkość wykonywania ruchów. Przy sterowaniu aplikacjami niestety nie obędzie się bez użycia rąk. Odbywa się to za pośrednictwem przycisków umieszczonych na zewnętrznej części gogli. Może to być również mały touchpad, podobnie jak w gamepadach PS4. Dobór narzędzi do sterowania zależy w głównej mierze od aplikacji, z której chcemy skorzystać. Istnieje szereg akcesoriów dedykowanych specjalnie dla użytku razem z goglami VR. W przypadku PlayStation VR będą to kontrolery Move, znane już ze starszych konsol od Sony, które pozwalają śledzić nie tylko ruch naszej głowy, ale także i rąk, pod warunkiem, że jesteśmy wyposażeni również w PlayStation Camera.

Obsługa gogli VR - jak to działa?

Podobnym dodatkiem możemy się cieszyć, jeśli wybierzemy jedne z gogli Oculus. Kontrolery Touch są dedykowane specjalnie dla okularów Oculusa i działają na tej samej zasadzie, co PlayStation Move.

Zależnie od gry lub aplikacji, jaką wybierzemy, różne kontrolery mogą się nam przydać lub nie. Jednych zadowolą aplikacje, które będą wymagały jedynie okularów, rozglądania się i podziwiania widoków, a dla innych gier i aplikacji te wymagania mogą być o wiele większe. Pamiętajmy, że w duecie z osprzętem VR mogą wystąpić kontrolery znane już od dawna, takie jak kierownice oraz joysticki

Sterowanie okularami za pomocą kontrolerów

Polityka Cookies

Ta strona internetowa zbiera pliki cookies dla celów statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Masz możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki temu nie będą zbierane żadne informacje