Wirtualna rzeczywistość dla każdego – jakie gogle VR wybrać?

Wystarczy kawałek kartonu, tanie soczewki, zestaw czujników oraz smartfon, jednak nie jest to opcja dla wymagających. Należy też wspomnieć, że wśród dwóch podstawowych kategorii okularów VR znajdują się te, które zostały wyposażone we własny wyświetlacz oraz te korzystające z wyświetlacza smartfonu, za pośrednictwem soczewek. Oczywiście, tańszym rozwiązaniem są gogle VR dla smartfonów, jednakże z jakością wirtualnej rzeczywistości może być tutaj różnie. Dodatkowo, w tym wypadku ważniejszą kwestią będą parametry naszego smartfona, niż samych gogli. Kluczowym aspektem jest rozdzielczość telefonu oraz rodzaj soczewek. Dla komfortowego użytku zaleca się rozdzielczość 2160 x 1200 px oraz soczewki zapewniające kąt widzenia, co najmniej 90 stopni. Zawsze można też pokusić się o modele gogli z wyższej półki, takie, które zazwyczaj są wybierane przez graczy. Gry są bardziej wymagającymi „umilaczami” czasu niż filmy, szczególnie, jeśli chodzi o wymagania sprzętowe, dlatego wyposażenie VR jest w tym wypadku bardzo istotne.

Headsety VR dla graczy

Wśród graczy największą popularnością cieszą się gogle Oculus Rift, które były wielokrotnie testowane przez gamingowych Youtuberów, czemu przynajmniej częściowo zawdzięczają swoją popularność. Przed zakupem okularów musimy określić, jakim typem gracza jesteśmy. Czy poświęcamy czas na rozrywkę korzystając z gier i aplikacji na smartfonach, czy raczej wolimy konsole oraz „pecety”. Fanom gier na smartfona wystarczą okulary, które korzystają z wyświetlacza telefonu. Może to być na przykład Samsung Gear VR, przeznaczony wyłącznie dla niektórych modeli smartfonów tejże, koreańskiej marki.

Dla posiadaczy konsol oraz pecetów niestety nie ma takiej opcji. Gogle VR przeznaczone dla smartfonów nie są zintegrowane ani z PC, ani z konsolami. Korzystanie z wirtualnej rzeczywistości na tych platformach bardziej nadszarpnie budżet graczy, ale z drugiej strony okulary VR tego rodzaju należą do najbardziej zaawansowanych, co niesie za sobą najwyższą jakość, najlepsze doznania i zwyczajnie dostarcza największej frajdy. Do sztandarowych modeli przeznaczonych dla PC należy wspomniany już Oculus Rift, ale także HTC VIVE PRO, oba są wyposażone w matrycę OLED o rozdzielczości 2160 x 1200, dla każdej kąt widzenia to 110 stopni, a częstotliwość odświeżania wynosi 90Hz. Playstation VR to gogle stworzone przez Sony, specjalnie dla konsoli PlayStation 4. Model ten także wyposażono w ekran OLED o nieco gorszej rozdzielczości – 1920 x 1080. Pole widzenia w tym modelu to już tylko 100 stopni, za to Playstation VR wzbogacono o trzy tryby odświeżania – 90Hz, 120Hz oraz 120Hz interpolowane z 60Hz.   

Niestety nie doczekaliśmy się (i pewnie jeszcze długo się nie doczekamy) headsetów VR dla XBOXa, konsoli Microsoftu, który najwyraźniej nie widzi potrzeby wzbogacania autorskiej platformy o wirtualną rzeczywistość.

Niezbędne oraz przydatne akcesoria VR

Ważną kwestią w przypadku gogli VR są słuchawki. W niektórych modelach możemy spotkać wbudowane słuchawki, ale raczej nie są one standardem. Jeśli chodzi o okulary dla smartfonów, to dźwięk pochodzi właśnie od samego smartfonu, więc warto wyposażyć się w słuchawki, aby całkowicie zagłębić się w świat wirtualnej rzeczywistości.

Kontrolery jako dodatek do headsetu VR

Kluczową sprawą będzie tutaj sprawdzenie przed zakupem czy gogle są wyposażone w wejścia słuchawkowe po obu stronach tak, aby jak najmniej krępować ruchy użytkownika w różnych warunkach. Dodatkowymi, czasem niezbędnymi akcesoriami okularów VRkontrolery. Pozwalają one na śledzenie ruchu, np. naszych rąk, mogą również zastępować myszkę (albo gamepad w przypadku konsol), dzięki czemu możemy sterować swoją postacią w grze. Kontrolery przeważnie łączą się z okularami przez bluetooth, co sprawia, że nie są wymagane żadne kable, jak przy kontrolerach starszych konsol do gier, dzięki czemu nasze ruchy nie są skrępowane i nic nie zakłóca nam wirtualnej rzeczywistości. Przy zakupie dodatkowych kontrolerów należy sprawdzić czy są one kompatybilne z danym modelem gogli.

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa sprzęt, który umożliwia nam zanurzenie się w świecie wirtualnej rzeczywistości. W ciągu kilku lat rynek okularów VR rozrósł się do dziesiątek, a nawet setek różnych modeli. Każdy, kto czasem lubi oderwać się od realnego świata, znajdzie tutaj coś dla siebie. Gogle VR to zabawka dla tych, którzy z prostej rozrywki potrafią wyciągnąć esencję, maksimum – kinomaniaków, zagorzałych graczy oraz pasjonatów nowych technologii.

Sprzęt VR dla maniaków kina 3D

W gruncie rzeczy, każdy model dobrych okularów VR nadaje się do oglądania filmów w 3D. Różnicy można się jednak dopatrywać w jakości. Możemy przecież sami skonstruować sobie takie wyposażenie.

Wirtualna rzeczywistość dla każdego – jakie gogle VR wybrać?

Polityka Cookies

Ta strona internetowa zbiera pliki cookies dla celów statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Masz możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki temu nie będą zbierane żadne informacje