Czy gogle VR są bezpieczne dla zdrowia?

Zanim ostatecznie pochłonie nas świat wirtualnej rzeczywistości, warto zapoznać się z następstwami, które niesie za sobą nadużywanie gogli VR. Tak jak z większością dóbr, jakie daje nam świat od zamierzchłych czasów oraz tych, jeszcze świeżych, nowinek technologicznych, wszystko może być dla nas dobre, ale jeżeli nie zachowamy umiaru, może się także okazać zgubne.

Wirtualna rzeczywistość to tylko złudzenie

Być może wydaje się to oczywiste, ale musimy pamiętać, że nawet najlepsze gogle VR zapewniają „pobyt” w wirtualnej rzeczywistości jedynie naszym oczom oraz, ewentualnie poprzez używanie akcesoriów, dłoniom. 

 

Kiedy zagłębiamy się w świat VR należy zwrócić uwagę na fakt, że to, co widzimy, nie jest tak naprawdę tym, co nas otacza. Brzmi to kuriozalnie, ale jak najbardziej ma to sens. Zwykły bałagan w pomieszczeniu, gdzie używamy gogli VR może sprawić, że zrobimy sobie krzywdę. Mimo wszystko, gogle VR tak naprawdę oszukują nasz mózg, dlatego nie jest on w stanie kontrolować realnej przestrzeni otaczającej nas w trakcie rozrywki z użyciem headsetu VR. Jeżeli do kompletu z goglami używamy też słuchawek – w dodatku z ustawionym wysokim poziomem głośności, odcinając tym samym kolejny zmysł, zaburzając jego kontrolę nad otaczającą nas (tą prawdziwą) rzeczywistością – zwiększamy ryzyko niefortunnego wypadku. Poruszanie się po ciasnym pomieszczeniu, być może umeblowanym albo nierzadko z różnymi przedmiotami leżącymi na podłodze, może być bardzo niebezpieczne. Zrobienie sobie krzywdy jest kwestią zwykłego potknięcia i uderzenia głową o ścianę lub przewrócenia się uderzając o jakiś przedmiot. Należy zachować szczególną ostrożność w czasie korzystania z gogli VR.  

Pamiętajmy też o bezpieczeństwie otaczających nas ludzi i zwierząt. Gwałtowne ruchy wykonywane podczas gry mogą być niebezpieczne nie tylko dla Ciebie, ale dla Twojego otoczenia. Możemy przypadkiem kogoś uderzyć. Pamiętajmy także o naszych domowych pupilach, które nie rozumieją, że korzystając z gogli VR możemy ich nie zauważyć lub nie usłyszeć. Potykając się o przechodzącego psa lub nadepnięcie na kota, który postanowił położyć się obok właściciela, może doprowadzić do małej katastrofy. Miej to na uwadze przyszły użytkowniku sprzętu VR!

Wpływ gogli VR na nasz wzrok

W tym przypadku chyba nikt nie będzie zaskoczony. Korzystanie z gogli VR bez umiaru może spowodować uszczerbek na zdrowiu naszych oczu. Nadmierne obcowanie z wirtualną rzeczywistością może powodować u użytkownika gogli, na przykład, krótkowzroczność. Nie jest to ewenement, jeśli chodzi o sprzęt elektroniczny posiadający wyświetlacz. Podobne skutki niesie za sobą długotrwałe wpatrywanie się ze skupieniem w ekran tabletu, monitora, telewizora czy smartfona. Gogle VR mogą niestety wywierać większy wpływ na nasze oczy, dlatego, gdyż wyświetlacz jest w tym wypadku o wiele bliżej naszych oczu niż ma to miejsce przy użytkowaniu innych wyżej wymienionych urządzeń. Podczas używania gogli VR nasz mózg jest oszukiwany. Pojawia się błąd na linii oko - mózg. W normalnej rzeczywistości nasze oczy ściśle ze sobą współpracują w ten sposób, że zarówno lewe jak i prawe oko skupia się w jednym, wspólnym punkcie. W przypadku okularów VR oczy zostają oddzielone. Każde oko ma swoją soczewkę, a ekran jest podzielony na dwie części (w bardziej zaawansowanych modelach są to dwa wyświetlacze dla każdego oka), gdzie każda z nich pokazuje ten sam obraz. Nie występuje tutaj punkt wspólny.

Częste objawy podczas korzystania z gogli VR oraz cenne porady

Odnotowano szereg objawów, które mogą towarzyszyć zbyt „agresywnej”, długotrwałej zabawie w wirtualnej rzeczywistości. Duża część osób skarżyła się przede wszystkim na bóle oczu, bóle głowy czy nawet nudności. Nudności mogą wystąpić, jeśli użytkownik gogli cierpi, np. na chorobę lokomocyjną. Nie przeprowadzono zbyt wielu badań, które przewidziałyby, jaki będzie efekt tego typu oszukiwania mózgu w przyszłości. Z pewnością, możemy nabawić się problemów ze wzrokiem. Pamiętajmy, że to, co w wirtualnej rzeczywistości wydaje się być oddalone o, np. 20 metrów od nas, w rzeczywistości znajduje się w odległość rzędu kilku centymetrów od źrenicy.

Czy gogle VR są bezpieczne dla zdrowia?

Będąc posiadaczem oraz użytkownikiem sprzętu VR należy pamiętać o umiarze w korzystaniu z niego. Specjaliści z firmy Oculus zalecają – co najmniej – 15-sto minutową przerwę po każdej 30-sto minutowej sesji w wirtualnym świecie. Jeśli odczuwasz ból głowy lub zmęczenie oczu, po prostu przestań, zrób sobie przerwę dla własnego dobra. Zdrowie jest jedno, realne, i żadna wirtualna rzeczywistość go nie zastąpi.

Wpływ okularów VR na wzrok

Polityka Cookies

Ta strona internetowa zbiera pliki cookies dla celów statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Masz możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki temu nie będą zbierane żadne informacje