Akcesoria do okularów VR

Już posiadanie samych okularów VR niesie za sobą nieziemską frajdę, ale nie sposób zapomnieć o wielu ciekawych dodatkach, w które możemy się zaopatrzyć, aby uczynić wirtualny świat jeszcze bardziej funkcjonalnym i ciekawszym niż tylko jego oglądanie. Na rynku VR znajdziemy wiele dedykowanych dla tej technologii dodatków, ale nie należy zapominać także o tradycyjnych kontrolerach, które w duecie z najlepszymi goglami VR mogą przeżyć nową młodość.

Podstawowe kontrolery i dodatki do headsetów VR

Tak jak pecety i konsole mają swoje podstawowe kontrolery – mysz, klawiaturę, gamepady – także gogle VR zostały wzbogacone o swoje podstawowe narzędzia sterujące.

Aby poczuć wirtualną rzeczywistość nie tylko na własne oczy, będziemy musieli obowiązkowo doposażyć nasze gogle w kontrolery VR. Każda z firm, takich jak HTC, Oculus czy Sony, zajmujących się bardziej zaawansowanymi goglami VR, oferuje dedykowane kontrolery bezprzewodowe, które pozwolą wejść do świata wirtualnej rzeczywistości także naszym dłoniom, umożliwiając nam poruszanie się, np. w grach. Mogą to być, przykładowo, znane z PlayStation kontrolery Move lub kontrolery Touch firmy Oculus. Wykorzystanie ich w komplecie z okularami VR pozwala nam na o wiele więcej, niż miało to miejsce w przypadku zabawy jedynie z konsolą. Zakup takowych kontrolerów może być także zmotywowany, po prostu, wygodą. Gogle VR z reguły posiadają na swojej obudowie przyciski, które zapewniają podstawowe funkcje sterowania, lecz nieustanne grzebanie przy obudowie może zakłócać nam komfortowe korzystanie z wirtualnej rzeczywistości.

Zaawansowane akcesoria VR

Wśród bardziej zaawansowanych gadżetów VR znajdziemy, na przykład, kamizelki, które oddziałują na nasz tułów jeszcze bardziej oddając klimat wirtualnego otoczenia. Takim produktem jest, np. KOR-FX. Możliwości takowej kamizelki można przetestować, np. grając w strzelanki. Połączenie gogli VR, słuchawek oraz kamizelki pozwala nam zobaczyć, usłyszeć oraz poczuć na własnej skórze destrukcyjne warunki pola walki. Kamizelka posiada w swojej budowie zestaw czujników oraz urządzeń generujących wstrząsy, wibracje etc. Użytkując ją podczas rozgrywek w grach typu shooter, można, np. doświadczyć realnego uczucia odrzutu broni na klatce piersiowej albo otaczających nas, wirtualnych odgłosów bitwy. Przy odpowiedniej zasobności portfela, takie akcesorium naprawdę może nam dostarczyć wielu dodatkowych bodźców wirtualnej rzeczywistości.

Kupując kamizelkę, niezbędnym dodatkiem okażą się również słuchawki, aby zaangażować do zabawy także nasz słuch. Naprzeciw zapotrzebowaniu na taki sprzęt wyszło, na przykład, HTC, serwując swoim klientom – posiadaczom okularów HTC VIVE – zintegrowany zestaw słuchawkowy. Audio Strap, czyli w wolnym tłumaczeniu „pasek audio” – pozwala nam na zastąpienie standardowego paska, mocującego okulary VR do naszej twarzy, paskiem wyposażonym w dwie słuchawki, które rozwiązują problem zbytecznego obciążenia naszej głowy dodatkowymi, nieprzystosowanymi do gogli VR słuchawkami.

Kolejnym ciekawym dodatkiem dla okularów VR jest Virtuix Omni, jednak obecnie pozostaje on jedynie ciekawostką i dobrem luksusowym dla nielicznych. Jest to platforma, która w nawet ciasnym pomieszczeniu umożliwia nam włączenie kolejnych kończyn do świata wirtualnej rzeczywistości. Swoją konstrukcją przypomina bieżnię elektryczną, na której możemy się poruszać we wszystkich kierunkach geograficznych. Podłoże jest skonstruowane w taki sposób, że jesteśmy w stanie biec, w którą stronę tylko chcemy, tak naprawdę nie ruszając się z miejsca, tak jak ma to miejsce podczas użytkowania wspomnianej już bieżni. Virtuix Omni posiada też poręcze zabezpieczające użytkownika przed upadkiem na skutek utraty równowagi. Sęk w tym, że urządzenie niestety nie jest jeszcze kierowane do klientów indywidualnych, więc mogą się nim cieszyć nieliczni, np. firmy świadczące usługi parków wirtualnej rozrywki. Chociaż, jeśli się bardzo chce, to pewnie wszystko da się załatwić.

Warto też wspomnieć o bardziej osiągalnym dla szarego użytkownika VR dodatku niż powyższy. Backpack MSI jest komputerem (PC) przystosowanym do transportowania go na plecach, równocześnie z niego korzystając. Podłączenie gogli VR do takiego backpacka – gdzie została zainstalowana, np. gra z gatunku „shooter” – pod warunkiem, że znajdujemy się na dużej przestrzeni, umożliwia nam bieganie i całkowite przeniesienie naszego ciała do wirtualnej rzeczywistości. Jeśli mamy dostęp do wystarczająco dużej, otwartej przestrzeni (jak pole albo pusta hala magazynowa) możemy zapewnić sobie te same, a nawet lepsze warunki rozrywki niż te, które daje nam Virtuix Omni.

Akcesoria do okularów VR

Inne drobne dodatki dla technologii VR

Swoje okulary VR możemy również wzbogacić o drobne acz pożyteczne dodatki. Jednym z nich są nakładki na wewnętrzną stronę gogli (od strony twarzy). Długie, intensywne użytkowanie okularów może sprawić, że będzie dokuczał nam pot spływający z czoła. Taka nakładka pochłania nadmierne ilości potu chroniąc nasze oczy przed dyskomfortem.

Posiadając gogle VR działające w duecie ze smartfonami, możemy wzbogacić je o nakładkę chłodzącą. Gogle VR są zdolne do bardzo intensywnego „drenowania” podzespołów smartfona, dlatego warto zaopatrzyć się w dodatek, w postaci nakładki z wentylatorem, która odprowadzi ciepło z przegrzanego smartfona, co potencjalnie wydłuży czas zabawy oraz, w dalszej perspektywie, zwiększy żywotność telefonu.

Czujniki VR, słuchawki, kamizelki i inne dodatki

Polityka Cookies

Ta strona internetowa zbiera pliki cookies dla celów statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Masz możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki temu nie będą zbierane żadne informacje